Rabarbar

Wiosna,  zatem sezon na rabarbar!

A rabarbar potrafi zaskoczyć. Po pierwsze – to warzywo, nie owoc. Po drugie najzdrowszy jest upieczony. Po trzecie – lubi gdy mu zimno. Kilka Słów na temat tego, Dlaczego warto jeść rabarbar, jaki rabarbar wybrać oraz kulinarne inspiracje z rabarbarem w roli głównej.

Rabarbar to wczesnowiosenne warzywo, choć smakuje jak owoc. Z surowym trzeba uważać – zawiera sporo kwasu szczawiowego (szczególnie liście), który sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych, wpływa też negatywnie na zęby i kości. Natomiast  rabarbar upieczony, lub ugotowany nabiera pożądanych właściwości prozdrowotnych.

Jakich?

Dlaczego warto jeść rabarbar?

Rabarbar jest źródłem witamin: C, E oraz A. Posiada sporo fosforu, potasu, wapnia, magnezu i kwasu foliowego Ma właściwości przeciwzapalne i przeczyszczające. Posiada związki o działaniu  estrogennym. Rabarbar jest źródłem błonnika, a poddany obróbce cieplnej uwalnia rapontygeninę, która hamuje rozwój komórek rakowych.

Co jeszcze z cech wiodących rabarbaru? Otóż ma właściwości przeciwutleniające oraz antyalergiczne. Ma również korzystny wpływ na układ krwionośny.

Rabarbar soute jest zdecydowanie niskokaloryczny – 100 g. świeżych łodyg rabarbaru to jedyne 20 kcal.

Jaki rabarbar wybrać i jak go przechowywać?

Kupując rabarbar powinniśmy wybierać twarde i jędrne łodygi bez plam i przebarwień.. Rabarbar im bardziej purpurowy tym słodszy (lub mniej kwaśny) więc warto przy wyborze kierować się również kolorem łodyg. Rabarbar lubi zimno – możemy więc przechowywać go w lodówce. Bardzo dobrze zniesie również zamrożenie, a że sezon na rabarbar kończy się w czerwcu, rabarbarowi smakosze mogą zrobić jego zapas w zamrażarce.

Rabarbarowe fantazje

Świeży, soczysty rabarbar smakuje wybornie po prostu z cukrem – to wiemy. Trzeba jednak pamiętać, że cukier zdecydowanie zwiększa walor kaloryczny rabarbaru.

Zastosowanie rabarbaru w kuchni to pełne spektrum możliwości: od napoi – i tutaj klasycznie kompocik lub odrobinę mniej klasycznie: lemoniada bądź smoothie (żeby podbić smak można oprócz innych owoców dodać np. ziarenka wanilii, świeży ibir, rozmaryn)

Przez desery: crumble (w wersji fit zamiast klasycznej kruszonki możemy zrobić ją z płatków owsianych i prażonych płatków migdałowych), tarty, muffiinki, ciasta drożdżowe. Po drodze jeszcze konfitury, musy, dżemy, salsy.

I docieramy do rabarbaru w daniach wytrawnych. Otóż rabarbarowy chutney będzie świetnym dodatkiem do mięs, podobnie jak sos rabarbarowy. Oczywiście pamiętając, że rabarbar jest tu głównym składnikiem, dodajemy np. szalotkę, rodzynki, imbir, cynamon, miód, ocet balsamico. Pieczony rabarbar świetnie poradzi sobie z sałatką, z zapieczonym serem, pesteczkami dla chrupkości, i np. dressingiem porzeczkowy.

Jednym słowem od kwietnia do czerwca  – rabarbarowa zabawa na całego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *