Zdrowa dieta

Zdrowa dieta, jeść zdrowo – co to właściwie znaczy? Setki definicji , ale czy w sposób wyczerpujący odpowiadają na postawione pytanie?

Jedzenie to kalorie. Jedzenie to energia. Nasza codzienna dieta powinna być różnorodna i dostarczać nam wszystkie niezbędne składniki pokarmowe w sposób zbilansowany.

Temu racjonalnemu założeniu towarzyszą tysiące „pseudo-prawd”: nie jedz po 18, śniadania wyłącznie białkowo – tłuszczowe, chcesz schudnąć jedz więcej białka, ogranicz węglowodany, pij tylko soki, pość, jedz kaszę jaglaną, albo wyłącznie kapustę i jarmuż.

To nie wszystko – mamy jeszcze modę na diety – wśród top trendów można wskazać: dietę sirtfood, dietę Atkinsa, dietę paleo, dietę wolumetryczna, makrobiotyczną, ketogeniczną itd.

Dużo tego. Zastanawiające jest jedno – wszystkie zalecenia skupiają się na tym co jeść/pić, ewentualnie czego nie jeść/nie pić.

Czego nam brakuje wśród wytycznych i zaleceń? Pytania: jak się czujesz? Czy to ci służy? Czy ci z tym dobrze?

Zdroworozsądkowy hedonizm organoleptyczny wg Projekt Karma, czyli spraw sobie przyjemność ustami. I językiem.

Jedzenie jest dla nas przyjemnością pełną wrażeń i pasji. Staramy się żyć z nim w symbiozie. Co nam w tym pomaga? Zdrowy rozsądek i umiar.

Fastfood do tego – o zgrozo – po 22? Czemu nie. Byle nie codziennie. Po nocnym fastfoodzie wracamy do równowagi. Słuchamy siebie. Jemy to co lubimy i po czym dobrze się czujemy.

Próbujemy nowych smaków. Zaspokajamy swoją kulinarną ciekawość z umiarem. Próbujemy często ale niekoniecznie dużo. Przez to, że lubimy naszą codzienną dietę nie mamy potrzeby „ucieczki od niej” w mroczny świat foodporn. A przynajmniej nieczęsto.

W poszukiwaniu równowagi

Dobre samopoczucie to nie wygląd. Przestań koncentrować się wyłącznie na tym jak wyglądasz i czy się podobasz (innym). Pomyśl o tym jak się czujesz. Traktuj siebie z szacunkiem. To nie jest łatwe. To wręcz bardzo trudna praca jest. Ale kiedy się tego nauczysz w sposób naturalny zaczniesz dokonywać właściwych wyborów. W zakresie jedzenia również.

Kiedy zdrowo jesz? Wtedy kiedy dobrze się czujesz. Masz siłę i energię. Nic cię nie boli. Nic ci nie dolega. Nie jedz tego, co ci szkodzi. Proste? – NIE (ale osiągalne).

Jeśli konkretne produkty wywołują u ciebie złe samopoczucie – skonsultuj to ze specjalistą (nie z instagramem).

Pamiętaj, że twoje ciało to tylko część ciebie. Nie jest oderwane od reszty. Ciało, umysł, emocje – funkcjonują razem, tworzą całość. Jaki ma to związek ze zdrowym jedzeniem? Istotny: jeśli zmuszasz się do jedzenia czegoś czego nie lubisz, wywołuje to niechęć, czyli stres, czyli emocje negatywne – nic z tego nie będzie. Codzienna dieta to nie może być męka. Ma cię wspierać, a nie zadręczać.

Każdego dnia podejmujesz setki decyzji żywieniowych (z większości nie zdajesz sobie sprawy). Jeśli będziesz bardziej uważny – twoje decyzje będą świadome. Jeśli będziesz sobie przychylny – twoje decyzje będą dobre.

Z troską i dbałością o wasze posiłki  Projekt Karma

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *