Detoks – czy to ma sens?

Wakacje w natarciu, obostrzenia stopniowo są znoszone – wszystko wskazuje na to, że wciągnięcie na grzbiet bikini/kąpielówek będzie konieczne. Tymczasem kwarantanna przez wielu traktowana była jako czas kulinarnego rozpasania oraz  dyspensy od racjonalnego myślenia na temat zdrowej diety oraz aktywności fizycznej. Co robić?  Oczywiście detoks – jaglany, oczyszczający, sokowy, warzywny. Do tego woda wyłącznie i koniecznie z cytryną. I każdy detoks oczyści, odchudzi. Na dodatek błyskawicznie. Czy detoks naprawdę ma sens?

Detoks, czyli jak i z czego mam się oczyścić?

Oferta diet oczyszczających jest imponująca, spektrum detoksu – niezwykle szerokie. Każdy gwarantuje nam utratę kilogramów oraz oczyszczenie naszego organizmu z toksyn. Pytanie – jakich konkretnie? Jakimi toksynami jest zatruty nasz organizm i z jakich mamy się oczyścić?. Odpowiedzi nie znajdziemy w bogatej ofercie diet. Założenia diet, które za cel mają detoks operują ogólnikami, nie wskazują z jakich konkretnie toksycznych substancji mają nas oczyścić.

Z medycznego punktu widzenia nasz organizm radzi sobie sam z tym, co mu szkodzi i substancje toksyczne wydala samoistnie. Z racjonalnego punktu widzenia błyskawiczne diety i utrata kilogramów w tempie turbo przyśpieszonym po prostu nie działają na dłuższą metę (szerzej na ten temat pisaliśmy tutaj: zrowa dieta oraz deficyt kaloryczny).

Detoks bez diety cud

Samoistne oczyszczenie naszego organizmu z toksyn gwarantuje nam zdrowe i sprawnie działające dwa organy: wątroba i nerki

Samoistne oczyszczenie naszego organizmu z toksyn gwarantują nam zdrowe i sprawnie działające dwa organy: wątroba i nerki. Wątroba rozkłada toksyny na substancje proste, które następnie, dzięki prawidłowej pracy nerek wydalane są wraz z moczem z naszego organizmu.
Zatem powinniśmy koncentrować się na tym, aby nasz styl życia (w tym odpowiednia dieta oraz codzienna aktywność) sprzyjały właściwej pracy wątroby i nerek zamiast głodzić się pijąc wyłącznie soki, lub też opierać menu na suplementach gwarantujących mityczny detoks.

Nie odmawiamy warzywom, czy nieprzetworzonym świeżym sokom ich mocy. Dostarczają nam wielu cennych minerałów w tym antyoksydantów, witamin i  bez wątpienia powinny mieć poczesne miejsce w naszym codziennym menu.
Z całą pewnością nie powinniśmy jednak jeść wyłącznie warzyw/ pić soków, ponieważ w ten sposób nie dostarczymy sobie wielu istotnych substancji odżywczych (np. tłuszczy i białka). Czy schudniemy – pewnie tak, ale kosztem redukcji tkanki mięśniowej a nie tłuszczowej.

Uważaj na zbyt szybką utratę kilogramów

Decydując się na kolejna dietę cud połączoną z detoksem, powinniśmy wiedzieć jeszcze jedno. Otóż: wątroba i nerki są w stanie skutecznie pozbyć się szkodliwych substancji rozpuszczalnych w wodzie. Zdecydowanie gorzej radzą sobie z toksynami rozpuszczalnymi w tłuszczach, które mając ku temu sposobność kumulują się w naszej tkance tłuszczowej. Zarówno tkanka tłuszczowa (której zdrowy poziom każdy z nas powinien mieć) jak i wątroba, która również magazynuje toksyny, chronią nasz organizm przed zatruciem trwałymi zanieczyszczeniami.
Co się dzieje, kiedy przechodząc na dietę cud (głodówkę) drastycznie tracimy na wadze? Gwałtownie redukowana tkanka tłuszczowa uwalnia duże ilości skumulowanych w niej toksyn do krwi. Dodatkowo – stężenie toksyn w tkance tłuszczowej, która pozostała – wzrasta. Przeprowadzone badania pokazują nam ścisły i niestety negatywny związek pomiędzy zbyt szybką utratą wagi i ryzykiem, jakie generuje ona dla naszych pozostałych tkanek, które w efekcie narażone są na wzmożone oddziaływanie na nie toksyn.

A zatem zależność jest o tyle prosta co przerażająca: kiedy chudniemy zbyt szybko nie tylko nie oczyszczamy naszego organizmu, ale zwiększamy stężenie toksycznych substancji we krwi i pozostałej tkance tłuszczowej.

Zatem zioła, owoce, warzywa – oczywiście tak, ale jako czynniki wspomagające właściwą pracę naszego organizmy, a nie magiczne sposoby na zrzucenie 5 kg w 5 dni lub na dogłębny detoks…

Co wspomaga naturalny detoks?

Co pozytywnie wpływa na nasz metabolizm i wspomaga naturalne procesy oczyszczania?

Zdrowa, racjonalnie skomponowana dieta, która dostarcza nam wszystkich niezbędnych substancji odżywczych i opiera się na możliwie nieprzetworzonych produktach. Co niezwykle istotne – powinniśmy stosować ją cały czas, czyli musi nam smakować. Stosujmy zioła i przyprawy, za to unikajmy cukru i soli. Powinniśmy się również nawadniać pijąc przede wszystkim wodę (może być z cytryną, może być ze świeżym ogórkiem, z imbirem, miętą).  Wzbogacając wodę o „działające cuda” dodatki pamiętajmy jednak, że woda z cytryną działa tak samo jak woda bez cytryny, czyli nawadnia – aż i tylko tyle. Pomaga wypłukiwać toksyny z organizmu, ale nie ma żadnych dodatkowych właściwości oczyszczających.

Co jeszcze pozytywnie „podkręci” nasz metabolizm – ruch ( o jego zbawiennym wpływie na samopoczucie psychiczne i fizyczne pisaliśmy tutaj)

Nasz organizm potrzebuje równowagi – jesteśmy w stanie mu ją zapewnić i róbmy to każdego dnia. Tylko wtedy nasze komórki będą zdolne do wytwarzania substancji, które w naturalny sposób odtruwają nasz organizm z toksyn, a nasze organy wewnętrzne będą funkcjonować prawidłowo.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *